sobota, 8 listopada 2014

373. Rogers Centre, CN Tower, Toronto, CanadaRogers Centre (do 2005 SkyDome) – jeden z pierwszych na świecie stadionów z całkowicie odsłanianym dachem, znajdujący się w kanadyjskim mieście Toronto, zbudowany w 1989 roku. Miejsce spotkań baseballowej drużyny Blue Jays oraz futbolu kanadyjskiego drużyny Argonauts.
Oprócz imprez sportowych stadion służy jako arena na wielkie koncerty gwiazd muzyki czy inne masowe imprezy. W 2000 roku w obiekcie odbyło się największe w historii spotkanie literackie. Autorka Harry Pottera, Joanne K. Rowling, czytała fragmenty swojej powieści ponad 25-tysięcznemu tłumowi poprzebieranych za czarodziei dzieci i ich rodziców.
Ruchoma kopuła waży 11 tysięcy ton, ma możliwość całkowitego złożenia. Dach oprócz murawy, odsłania 91% wszystkich miejsc siedzących. Dach znajduje się na wysokości 93 metry nad powierzchnią murawy. Złożony jest z 4 części, z których jedna pozostaje zawsze na miejscu, druga obraca się o 180 stopni, a z pozostałymi dwoma składają się teleskopowo do przeciwległego końca. Proces złożenia lub rozłożenia dachu trwa ok. 20 minut. Poszczególne fragmenty usadowione są na 76 wózkach i są napędzane silnikami o mocy 10 KM każdy.
Stadion udostępnia specjalne loże z najlepszym widokiem na płytę stadionu, których wynajem kosztuje do 235 tysięcy dolarów rocznie. Stadion udostępnia ponadto sale konferencyjne, zaplecze odnowy biologicznej, pokój zabaw dla dzieci, kawiarnię Hard Rock Cafe, a także hotel Reinaissance Toronto, którego część apartamentów ma okna wychodzące na boisko, do wnętrza stadionu.

Źródło: wikipedia

Ten i wcześniejsze trzy kanadyjskie magnesy otrzymałem od mieszkającej w Toronto Kasi, której raz jeszcze bardzo dziękuję za pomoc w powiększaniu kolekcji.

4 komentarze:

 1. Swietne magnesy.Ja niestety nie mam zadnego naparstka z Kanady :( .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dam radę jakiś Ci załatwić :)

   Usuń
  2. Byloby fantastycznie :-) .

   Usuń
  3. Byloby fantastycznie :-).

   Usuń