sobota, 8 listopada 2014

372. CN Tower, Toronto, CanadaCanada's National Tower (553 m) jeszcze do niedawna była najwyższą wolnostojącą budowlą na świecie. W 2007 roku straciła tytuł na rzecz Burdż Chalifa w Dubaju (829 m). Wieżę otwarto w 1976 roku, a jej nazwa pochodzi od jednego z dwóch głównych przewoźników kolejowych w Kanadzie Canadian National Railway Company (drugi to Canadian Pacific Railway), który wybudował wieżę, a następnie sprzedał ją w latach 90.
CN Tower działa jako wieża telewizyjna, ma ogólnodostępne tarasy widokowe, obrotową restaurację i kompleks rozrywkowy. Położona jest w centrum miasta, na styku Entertainment District, Financial District i Harbourfront. Obok wieży stoi Rogers Centre, pierwszy na świecie stadion z całkowicie odsłanianą kopułą - piszę o nim przy kolejnym magnesie.
CN Tower to najbardziej widoczny symbol i atrakcja miasta. Wieżę widać z każdego punktu miasta i z bardzo daleka poza nim. CN Tower przez ponad 25 lat był najwyższą wolnostojącą budowlą, wpisaną oficjalnie do Księgi Guinnessa. W pogodny dzień ze szczytu można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie jeziora Ontario.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz